سفارش تبلیغ
صبا
Post Icon

زردی غیرطبیعی

زردی غیر طبیعی و شدید

این نوع زردی نادر و شدید است و معمولاً به دلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی نوزاد با مادر و یا نقص آنزیمی و غیره ایجاد می شود.زردی شدید

 

وجود موارد زیر می تواند زنگ خطری برای زردی غیر طبیعی باشد .

1- نوزاد درروزاول تولد زرد شود.

2- گروه خون مادر منفی و گروه خون پدر مثبت باشد .

3- قبلاً در خانواده کودکی به علت زردی ، خونش عوض شده ، عقب مانده و یا دچار معلولیت شده باشد .

4- نوزاد همزمان دچار تب و بیحالی بوده و یا شیر نخورد .

5- زردی نوزاد شدید باشد ودست و پای نوزاد نیز زرد شود و یا زردی وی بیش از 10-7 روز طول بکشد.

6- نوزاد در هنگام تولد وزن کمتر از 5/2 کیلو گرم داشته باشد


چگونه می توان زردی را درمان کرد؟

اگر کودک شما زرد به نظر  برسد ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد کند .

زردی طبیعی اغلب به حدی نمی رسد که نیاز به درمان یا تعویض خون داشته باشد . در برخی  موارد با توجه به میزان بیلی روبین خون ، سن و وزن نوزاد ، پزشک ، نور درمانی را برای نوزاد توصیه می کند .

در این موارد معمولاً کودک به صورت برهنه ودر حالیکه فقط چشمان و آلت تناسلی او با پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور مخصوص قرار می گیرد ، این نور باعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود . اگر کودک دچار زردی شدید باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد .

 

 

والدین گرامی :

زردی نوزاد را جدی بگیرید وبلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.


در درمان زردی توجه کنید :

درصورت عدم درمان ، تعدادی از نوزادانی که بیلی روبین آنها بسیار بالا می رود دچار عوارض مغزی 
می شوند .


نوزادانی که دچار زردی شدید شده اند پس از درمان زردی نیاز به پیگیری از نظر شنوایی و سایر عوارض احتمالی پیدا می کنند.

 

 برای اجاره دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) تماس بگیرید:

 

09101369861

021-22441246
      
Post Icon

احتمال زردی در چه نوزادانی بالاتر است؟

 احتمال بروز زردی

در نوزادانی که کمتر از 2.5 کیلوگرم وزن دارند یا زودتر از 37 هفتگی به دنیا می‌آیند، به دلیل نارس بودن احتمال زردی نوزاد بالاتر می باشد.

همچنین در صورتی که مادر دارای RH منفی و پدر دارای RH مثبت باشد و مادر سابقه تزریق آمپول روکام نداشته باشد، نوزاد در معرض ابتلا به زردی شدید می باشد.

نوزاد، زردی

علت زردی

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که بر اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود. نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند؛ چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از معمول باشد، زردی از سر به پایین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد زردی شدید در نهایت به پنجه پا می رسد و زردی کل بدن نوزاد را می گیرد.


برای اطلاعات بیشتر ر.ک: http://zardibache.blogfa.com/

 

 برای اجاره دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) تماس بگیرید:

09101369861
      
Post Icon

فتوتراپی(درمان زردی توسط نور)

فتوتراپی (نور درمانی)

مهتابی های فتوتراپی چگونه کار می کنند

فوتوتراپی در نوزادان یعنی تاباندن نور به پوست نوزادانی که مبتلا به بالا رفتن بیش از اندازه بیلی‌روبین غیرمستقیم شده‌اند.فتوتراپی بیلی‌روبین بیش از همه به قسمت آبی طیف نور مرئی در حدود 460 نانومتر واکنش نشان می‌دهد. چراغهایی که نور حدود 460 تا 490 نانومتر تولید می‌کنند، بدرد فوتوتراپی می‌خورند.

اثر فتوتراپی روی نوزاد

بطور معمول، بیلی‌روبین از راه کونژوگه شدن در کبد با اسید گلوکورونیک دفع می‌شود.

گلوکورونیدهای بیلی‌روبین که در صفرا قابل حل هستند با صفرا که در روده ترشح می‌شود، بیلی‌روبین را از بدن خارج می‌کند.

در بعضی از نوزادان، نارسایی کونژوگه شدن (که در نوزادان نارس شدیدتر است)، همراه با افزایش مقدار گلبولهای قرمزی که از بین می‌روند، باعث می‌شود که دفع بیلی‌روبین به خوبی انجام نشود. عواملی از قبیل واکنش سیستم ایمنی علیه گلبولهای قرمز خودی (ایزوایمونیزاسیون)، بیماریهای همولیتیک ارثی و خون نشت کرده به بیرون رگهای نوزاد (مثلاً کبود شدگی‌های پوست و سفال‌هماتوم‌ها) از یک سو و نقائص ژنتیکی متابولیسم بیلی‌روبین مانند سندرم شایع ژیلبرت، از سوی دیگر به نارسایی دفع بیلی‌روبین کونژوگه کمک می‌کنند.

نور، شکل و ساختمان مولکول بیلی‌روبین را بنحوی تغییر می‌دهد که مولکولهای حاصل، می‌توانند با وجود نارسایی کونژوکاسیون دفع شوند.

عقیده نادرستی وجود دارد که نور فرابنفش (زیر 400 نانومتر) برای فوتوتراپی (درمان زردی)استفاده می‌شود که اینطور نیست بلکه طیف حدود 460 برای اینکار استفاده می‌شود.

 

 

 برای اجاره دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) تماس بگیرید:

 

09101369861
      
Post Icon

روش گیاهی برای کمک به کم کردن زردی نوزاد

دو گیاه داروی مفید برای کم کردن زردی نوزاد

  • ترنجبین:

یک گرم از این ترنجبین را در یک استکان آب داغ حل کرد و به مدت سه روز با قاشق چای خوری به نوزاد خوراند.


  • شیر خشت:

شیر خشت نیز مانند ترنجبین در پایین آوردن زردی نوزادان موثر است.


چگونه شربت گیاهی بسازیم


برای درمان نوزاد مبتلا به زردی می‌توانید از شربت ترنجبین و شیرخشت استفاده کنید. این شربت می‌تواند در مدت زمانی 8 تا 10 روز زردی نوزاد را برطرف کند. برای تهیه این شربت گیاهی باید 1 قاشق غذاخوری از ترنجبین را در 1 لیوان آب جوش بریزید و اجاهز دهید به مدت 5 دقیقه درون آب جوش خیس بخورد.

پس از این مدت آن را صاف کنید و  قاشق چای خوری شیرخشت به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید. این مخلوط را دوباره از صافی عبور داده و از آن هر 2 ساعت یک بار، یک قاشق چای خوری به نوزادتان بدهید. نوزادتان باید تا زمانی از این شربت گیاهی مصرف کند که مدفوعش به رنگ زرد طلایی در آید. بنابراین باید در طول زمانی که به نوزادتان این شربت را می‌دهید، مدفوع و رنگ پوست او را بررسی کنید. 

در این حالت باید مدفوع نوزاد زرد طلایی شود و از میزان زردی پوست او نیز کاسته شود. به اعتقاد درمانگران در صورتی که مصرف این شربت به همراه حمام کردن نوزاد با جوشانده این دو گیاه باشد می‌تواند موجب تسریع روند درمان زردی شود.

البته توجه به این نکته لازم است استفاده از داروهای گیاهی بهتر است با تجویز فرد متخصص در این زمینه باشد تا موجب کاهش زردی نوزاد شما بشود. 
      
Post Icon

درمان زردی نوزاد بوسیله فتوتراپی

درمان زردی توسط فتوتراپی

درمان زردی نوزاد بوسیله فتوتراپی اینگونه است که اگر کودک شما مبتلا به زردی به نظر می رسد، ممکن است پزشک انجام آزمایشهایی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد نماید که یکی از راههای مهمش فتوتراپی است. اگر کودک رسیده متولد شده و از سایر جهات سالم است،معمولاً کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالی که چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است، زیر نور UV قرار می گیرد. نور UVباعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود. بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می شود. این روش همان فتوتراپی است.
از اوایل دهه 1970 زردی با فتوتراپی درمان می شده است. اگر کودک شما دچار نوع کمیابی زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود، ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد و حتی فتوتراپی هم کارساز نباشد. بنابراین فتوتراپی برای درمان زردی های متوسط مناسب می باشد.


آمار زردی در نوزادان

یکی از بیماری هایی که گاهی به طور جدی نوزاد و والدین او را دچار مشکل می کند، زردی نوزاد است. به طور کلی بیش از 70 درصد نوزادان، در روزهای اولیه بعد از تولد با این بیماری(زردی) دست به گریبان می شوند که نشانگر شایع بودن آن در نوزادان است و این آمار زردی در نوزادانی که پیش از موعد متولد شده اند به حدود 80 درصد می رسد.با این حساب درمان صحیح زردی نوزاد اهمیت دو چندان می یابد.

 


برای اجاره دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) تماس بگیرید:

 

09101369861
      
Post Icon

چگونه متوجه زردی نوزاد شویم؟

چگونه زردی نوزاد را متوجه شویمچگونه زردی نوزاد را متوجه شویم

زردی در نوزادان از همان روزهای اولیه تولد آغاز می شود و علائم آن معمولا با زردی پوست و گاهی زردی چشم ها بروز می کند. زردی ابتدا تنها صورت را دربرمیگیرد، ولی آرام آرام شاهد زردی قفسه سینه، زردی ناحیه شکم، زردی پاها و کف پا و زردی اندام های تحتانی هستیم. زردی در نوزادان گاهی باعث خستگی مفرط و سوءتغذیه می شود. نوزادانی که در 24 ساعت اول پس از تولد دچار این علائم می شوند، باید حتما تحت آزمایش میزان بیلی روبین برای تعیین مقدار زردی قرار بگیرند. برای احتیاط بهتر است طی 5 روز اول تولد، کودک تحت بررسی قرار بگیرد تا از عدم ابتلا به زردی در او مطمئن شوید.

 

عوارض تاخیر در درمان زردی

از عوارض درمان نشدن زردی در نوزاد می توان به فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، حملات صرعی، اشکال در تعادل حرکتی، ناهنجاری های دندانی و ناشنوایی اشاره کرد که دیگر قابل درمان نیستند. پس درمان زردی نوزاد را جدی بگیریم.

 


برای اجاره دستگاه زردی نوزاد(فتوتراپی) تماس بگیرید:

 

09101369861